Kislányként bizonyára mindenki arról álmodozott, hogy a herceg megmenti a gonosz boszorkától és az élete onnantól kezdve csupa mesebeli varázslattá válik. Se krumpli pucolás, se csutakolás, csak álomszép kastély és bársonyruhák lesznek az élete részei. Én legalábbis ezekhez hasonló meséken nőttem fel, és sokáig erre is vágytam. Mígnem eljött az a bizonyos herceg...
A Hamupipőke története nemrég Kenneth Branagh rendezésében került a mozikba, hogy a 21 század gyermekei is megtanulhassák, hogy az életben elég csak bátornak és kedvesnek lenni ahhoz, hogy minden bajt átvészelhessünk, és elnyerjük méltó jutalmunkat: a boldogságot.
A modern Hamupipőke filmváltozatától nem kapunk többet, mint egy csodálatos mesét, de azt nagyszerű köntösbe bugyolálva. A filmben ugyanis olyan hollywoodi sztárok is feltűnnek, mint Cate Blanchett, aki a gonosz mostohát alakítja, nem mellesleg, igen kiválóan. De a Harry Potter filmek egyik szereplője Helena Bonham Carter is szerepet kapott a színes mesebeli hollywoodi sikerprodukcióban, ő a jó tündér keresztanyát játsza.
Bár jómagam már viszonylag felnőttem, és tudom, hogy még egy herceg se tudja megoldani az összes problémámat, a film mégis kikapcsolt. Hatalmas respect a nagyszerű díszletekért és a csodálatos kosztümökért.
De mi is a Hamupipőke sikerének a titka?
A Grimm-fivérek meséi már több változatban is napvilágot láttak. Ki ne emlékezne az éneklő egerekre, a Walt Disney rajzfilmből, no meg a kényelmes, magas sarkúra, ami üvegből készült (na ilyen is csak a mesékben van), a tök hintóra, a gonosz, buta mostoha nővérekre, akik minden szennyes ruhát a szépséges mostoha húguknak dobnak? De legvégül a sok-sok hányadtatás után Hamupipőkére mégis csak rákacsint a szerencse és összejön a herceggel.
A mese több mint 140 éve minden kislány álma. Először egy francia meseíró Charles Perrault vetette papírra, őt követték a Grimm-fivérek, akiknek a változata van meg leginkább a köztudatban. A történetet feldolgozták már operába, színdarabban és rajzfilmben is, ám ezt megelőzően nem készült belőle mozifilm.
A sztori sikerét a 21 században is az a határtalan képzelet erő és az illúziónkba vetett hitt adja, amivel felnőtt fejjel is szeretnék elhinni vagy szeretnénk gyerekeinkkel elhitetni, hogy van olyan férfi, aki első látásra belénk szeret, ráadásul egyetlen egy csók után. S mikor eltűnünk előle, ő az egész országot bejárja utánunk, hogy megtaláljon és feleségül kérjen minket. És nem baj, hogy nincs már meg a Gucci ruhánk, amit ráadásul, csak kölcsönbe kaptunk a tündér keresztanyustól, a herceg számára koszosan is ellenállhatatlanok vagyunk, hisz a belső szépségünk sugárzik és ez mindennél fontosabb. Az ország leggazdagabb vezetője, még a trónról is lemondana csak azért, hogy minket szerethessen.
És sajnos tudjuk, ilyen csak a mesékben létezik, Kenneth Branagh filmje mégis minden korosztályt képes elvarázsolni. Bár a mese picit szájbarágósan futtatja végig a bátorság és kedvesség szlogenjét, amit a film végére már a 3 éves kislányok is el tudnak ismételni, ettől eltekintve érdemes megnézni. Sajnos ebben a változatban az egerek nem beszélnek, de ennek ellenére is igen szórakoztató alkotás.
Kiknek ajánlanám?
Minden kisgyermeknek, és minden felnőttnek, aki tudott gyermek maradni. És aki szeretné gyermekkorának az egyik legkedvesebb meséjét újra felfedezni. Nekem sikerült.
Zene:
Ha tetszett a blog, kövess minket a Women Public Life facebook oldalán:
Kattints a linkre és likeold az oldalunkat: https://www.facebook.com/WoPoLife