A varázs, amely Karácsony napján ámulatba ejti a gyerekeket, a Télapóba, Jézuskába, vagy akár a boszorkányba vetett hitt, hogy december 24. /25. elhozzák a csodát és a mesés ajándékot, a bécsi forgatagban mind felelhető.
Európában országonként eltérő a Télapó mítosza, míg az olaszoknál a hagyomány szerint Strega Buffana nevű jó boszorkány látogatja meg a gyerekeket, seprűjén közlekedik Olaszország-szerte, és a jóknak mindenféle finomságot, a rosszaknak pedig szenet visz. Addig a spanyol kicsiket a Háromkirályok lepik meg ajándékokkal ezen a napon.
A leginkább a köztudatban élő Télapó, Finnországban, "Joulu Pukki” Rovaniemi városában él, és saját irodájában válogatja szét a világ minden tájáról érkező leveleket, amelyekkel a gyerekek árasztják el. A hagyomány szerint itt a Télapó minden lakásba bekopog és úgy adja át a meglepetését.
Bécsben, a Városháza előtt, a hatalmas adventi vásár forgatagban, ezekre az európai Télapókra bukkantam, mielőtt, a hagyományos gőzölgő, fahéj illatú forralt bort és ínycsiklandozó káposztás rétest kóstoltam volna meg.
Adventi vásár a város több pontján is van, a hömpölygő tömeget követve könnyen rátaláltam a Városháza közelében, az Maria-Theresien-Platzon a karácsonyi falura, amely mintegy 70 standból áll, számos csodás portékával. Sisi kulcstartótól, és hőtőmágnestől kezdve, az illatos kolbászig tényleg minden van.
A belváros kis utcáiban sétálva bukkantam rá a Freyung téri hagyomány őrző eseményekre, amelyre a neten utána olvastam, és megtudtam,hogy a vásár 1772 óta létezik, manapság kézműves alkotások, üvegdíszek, hagyományos betlehemek és kerámia tárgyak árulnak, hűen őrizve az osztrák hagyományokat.
A klasszikus bécsi hangulatot azonban a macskaköveken kopogó paták és nyerítések adják vissza leginkább, amint a ma már főként turistákat szállító lovashintókkal a keskeny kis utcákba járkálnak.
Az egykori uralkodók ünnepi szokásait leginkább a Schönbrunni kastély előtti vásár idézte meg számomra, romantikus sétákra ad lehetőséget az uralkodó egykori hatalmas kertje. A császári élet kulisszái mögé is beleshet a kíváncsiskodó, a kastély első emelete ugyanis Sisi és Ferenc József uralkodása óta ugyan olyan lenyűgöző barokk stílusban van az eredeti bútorokkal.
Utam végén ezúton kívánok írótársammal együtt:
Kellemes ünnepeket!
A Women Public Life!
Ha tetszett a blog, kövess minket a Women Public Life facebook oldalán:
Kattints a linkre és likeold az oldalunkat: https://www.facebook.com/WoPoLife